فونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا ساز

لطفا از تمام مطالب دیدن فرمایید.


شهر مدلیین[1] در کلمبیا که یکی از خطرناک ترین کشورهای جهان است اخیرا با مشکل دیگری مواجه شده است: مشکل آلودگی محیط زیست. اما گروهی کارشناس جوان بازیافت معروف ترین و بدنام ترین مکان های دفن زباله های شهر را برعهده گرفته اند. در دهه های هفتاد و هشتاد میلادی افراد زیادی از روستاها به مدلیین آمدند و به شکل خودجوش در موراویا نزدیک شهر ساکن شدند. موراویا محل بزرگی برای دفن زباله ها بود. حدود ده هزار نفری که به اینجا آمدند اکنون به مکان دیگری منتقل شده اند.

شهرداری برای حل این مشکل دست به اجرای طرحی زده که هدفش تربیت مهندسانی برای محیط زیست است. این طرح در موسسه «تکنولوژیکو» اجرا می شود. تکنولوژیکو مدرسه ای است برای آموزش شیمی یا ریاضیات، و هم چنین کشاورزی و مهندسی محیط زیست. اما ایده اصلی این پروژه چیست؟ پروفسور خورخه مونتویا، یکی از پایه گذاران این برنامه می گوید: «ایده اصلی این است که دانش آموزانی که در پیشرفت این پروژه نقش دارند، کارشان را با برنامه های واقعی و حرفه ای آغاز کنند. مهندسی محیط زیست فرصتی بزرگ برای دانش آموز است تا چالش های بازیافت محیط زیست را که اینک در سراسر دنیا و به ویژه اینجا در کلمبیا مطرح است، بشناسد.

ژوئه سانچز یکی از دانشجویان این طرح می گوید: « این روزها با چالش های زیست محیطی فراوان روبرو هستیم، بخصوص در کشوری مثل کلمبیا که درگیری و کارتلهای مواد مخدر هم در شهر و هم در روستاها به محیط زیست نیز آسیب می زنند. تصمیم گرفتم مهندسی محیط زیست بخوانم تا روزی بتوانم راه حل این مشکلات محیط زیستی را پیدا کنم.

دانشجویان گیاهان را برای پاک کردن پسماندهایی که هنوز از زیر زمین بیرون می آید به کار می گیرند. به این منظور نوارهای حائل به وجود می آورند و ساختار طبیعی این نوارهای سبز کیفیت هوا و خاک و آب را کنترل می کند. شیمی و کشاورزی و پروژه ای که با اشتیاق و تلاش به پیش می رود یکی از آلوده ترین مکان های کلمبیا را به باغ تبدیل کرده است.[1] Medellinتاریخ : سه‌شنبه 11 اسفند‌ماه سال 1394 | 04:32 ب.ظ | چاپ | نویسنده: کمال | نظرات (0)
.: Weblog Themes By SlideTheme :.